Prázdninové polétání 2023

Publikováno 9. 8. 2023 | Autor: Radek Papež

Prázdninové setkání modelářů, oblíbené nejen místními modeláři, bude letos probíhat v sobotu 19. srpna 2023 od 9:00 hodin na modelářském letišti Aeroklubu Havlíčkův Brod. Všichni modeláři i jejich příznivci jsou srdečně zváni pořádajícími členy LMK Havlíčkův Brod. Občerstvení bude zajištěno.

Fotografie ze soutěže F3L - Havlíčkobrodská RES

Publikováno 1.5.2023 | Autor: Radek Papež

Nový systém prezentace fotografií

Publikováno 19.11.2022 | Autor: Radek Papež

Vážení kolegové, modeláři a příznivci naší krásné činnosti. Počínaje dnem 20. listopadu 2022 budu nové fotografie a nově i videa prezentovat v záložce FOTKY, kde budou jednotlivé odkazy na má sdílená alba. Fotografie v záložce GALERIE již nebudou aktualizovány. V nové záložce FOTKY najdete i historické fotografie z činnosti našeho klubu. Fotografie budou uspořádány chronologicky podle datumu pořízení ve tvaru ROK-MĚSÍC-DEN.

Fotografie ze zavírání nebe 2022

Publikováno 17.11.2020 | Autor: Radek Papež

Fotografie ze soutěže F5L RES podzim 2022

Publikováno 16.11.2020 | Autor: Radek Papež

Důležité - nová pravidla pro provoz modelů letadel.

Publikováno 31. 12. 2020 | Autor: Radek Papež

Od 31. prosince 2020 začínají v praxi platit na základě směrnice EU nová pravidla regulující provoz bezpilotních letadel, neboli dronů. Tato nová pravidla se týkají všech typů tzv. dronů, včetně leteckých modelů. Pojem dron tak získává díky novým pravidlům obecnější význam a zahrnuje nově všechna letadla bez pilota. Vše je uvedeno na stránkách Úřadu pro civilní letectví - ÚCL.

INFORMACE ÚCL

Asi největší změnou oproti současnému stavu je povinnost registrace. Neregistruje se každý dron zvlášť, ale pouze jeho provozovatel (zpravidla jím bude vlastník dronu - modelu). Po registraci v rámci systému obdržíte „registrační číslo“, které musí být uvedeno na všech dronech (modelech), které vlastníte, včetně těch soukromě zhotovených. Registrační číslo na dron umístíte buď formou nálepky, nebo jiným způsobem umožňujícím jeho snadnou identifikaci a rozeznání.

OZNAČOVÁNÍ MODELU

Registrace PROVOZOVATELE se provádí:

-INDIVIDUÁLNĚ - na www stránkách, kde zároveň najdete všechny potřebné informace.

REGISTRACE bezpilotních systémů

Návody a pravidla najdete na níže uvedených odkazech:

VIDEO - PRAVIDLA

NÁVOD

Podrobně zpracovaný návod mají uveřejněn na svých stránkách Kámenští modeláři, odkaz níže:

NÁVOD KÁMENSKÝCH modelářů

Důležité je na stránkách regisrace dronů (https://dron.caa.cz/) získat dva registrční kódy. První je REGISTRACE PROVOZOVATELE BEZPILOTNÍHO SYSTÉMU a druhá je REGISTRACE A ONLINE TEST PILOTA BEZPILOTNÍHO SYSTÉMU. PRVNÍM registračním kódem registrujete v databázi bezpilotních systémů všechny své drony (modely). DRUHÝM registračním kódem registrujete sebe, jako proškoleného pilota dronu (modelu). K individuálnímu provozování dronů (modelů) musíte mít oba DVA kódy.

Je to podobné jako s autem. Každé auto má své nezaměnitelné výrobní číslo, podle něj lze auto vždy dohledat. Každý řidič má svůj řidičský průkaz s nezaměnitelným číslem řidičského průkazu, který ho opravňuje automobil řídit, a lze ho podle čísla dohledat.

- HROMADNĚ

- prostřednictvím zaregistrovaného leteckého klubu Svazu modelářů České republiky z.s.

Regictrační číslo - CZEt7slfy2nqzwrj - použijí k označení modelu letadla, vrtulníku, vírníku a rogala piloti - modeláři, kteří JSOU platnými členy některého Klubu Leteckých Modelářů ČR. Dále své všechny modely označí svým licenčním číslem.

Klub Leteckých Modelářů ČR

MAPA Klubů Leteckých Modelářů

- prostřednictvím Aeroklubu Havlíčkův Brod, z.s.

Registrační číslo - CZEr9jg8ps23ynh3 - použijí k označení modelu letadla, vrtulníku, vírníku a rogala piloti - modeláři, kteří chtějí využít Aeroklubovou registraci a JSOU platnými členy Aeroklubu Havlíčkův Brod, z.s., tzn. mají uhrazený roční finanční příspěvek ve výši 500,- Kč a jsou držitelem platné karty LIP. Dále své všechny modely označí svým číslem LIP (v mém případě 72), viz průkaz níže.

Neoznačené modely je ZAKÁZÁNO provozovat nejen v prostorách letiště Aeroklubu Havlíčkův Brod, ale na celém území ČR.

DÁLE PŘIPOMÍNÁM:

Všichni modeláři, kteří chtějí provozovat svá bezpilotní zařízení (drony,modely) v prostorách letiště Aeroklubu Havlíčkův Brod, z.s, tj. na Modelářském letišti AKHB, MUSÍ být:

- platnými členy Aeroklubu Havlíčkův Brod, z.s. (mají platný průkaz LIP),

- držiteli platného vjezdového povolení do prostor letiště Aeroklubu Havlíčkův Brod, z.s.,

- držiteli platné pojistky na odpovědnost za škodu způsobenou provozem svého modelu!

Vzhledem k pořizovací ceně a následnému plnění způsobené škody doporučuji tuto pojistku uzavřít u pojišťovny Alianz prostřednictvím Českomoravské modelářské asociace, info na www.cmma.cz. Bez pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem svého modelu nebude možno na letišti AK Havlíčkův Brod Vaše modely provozovat! Téma pojištění odpovědnosti leteckých modelářů bylo projednáno na radě AK dne 3.5.2014.

POJIŠTĚNÍ modelů

Všichni piloti dronů (modelů) musí absolvovat povinný výcvik a složit online zkoušku teoretických znalostí. Pod pojmem výcvik je však třeba rozumět seznámení se s pravidly a dostupnými informačními materiály, které jsou a budou dostupné a postupně doplňované na webu https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla/ a absolvovat on-line test - 40 otázek na https://dron.caa.cz, viz INDIVIDUÁLNÍ REGISTRACE.

Pro piloty registrované pod SMČR toto neplatí, SMČR si zajistí vlastní způsob ověření znalostí.

Piloti letající pod provozovatelem Aeroklubu Havlíčkův Brod, z.s. budou absolvovat vlastní seznámení s ověřením znalostí dle instrukcí uvedených zde na tomto webu po dohodě s VLP AKHB.

In-počasí
Odkazy

Modelářské prodejny

Výrobci